UMASZCZENIE SOBOLOWO-MAHONIOWE

 

  Pierwsze airdale terriery o umaszczeniu sobolowo-mahoniowym narodziły się w Pensylwanii, w znanej amerykańskiej hodowli pani VIRGINII KOSER - "PICCADILLY's" w końcu lat 80-tych.

  Pierwsze z nich to 2 suczki: Piccadilly's SANS SOUCI i Piccadilly's TRUE GRIT oraz pies Piccadilly's TRICK OF TREAT.

  W 1993 roku do Polski została sprowadzona para psów wywodząca się z tej hodowli: suka Piccadilly's MORE BURNT TOAST oraz pies Piccadilly's STETSON. W ich rodowodach występują sobolowo-mahoniowe dwie prababcie i pradziadek, jednak tylko Piccadilly's MORE BURNT TOAST jest sobolowo-mahoniowa.

  Kolor ten jest prawdziwym precedensem w kynologii. Umaszczenie sobolowe w swojej barwie przypomina ciemnomahoniowy kolor irlandzkiego setera. Nowosć genetyczna, która pojawiła się w USA, a po czasie w Polsce, dotyczy soczystości umaszczenia airdale terriera. Kod genetyczny tego nowego koloru nie jest szczegółowo omówiony. Zauważono, że dziedziczy się on dzięki hodowli w pokrewieństwie, inaczej ta pożądana ale recesywna cecha zaniknie.

  Wiele zastrzeżeń budzi typ ras selekcjonowanych w USA, jednak hodowcy amerykańscy potrafią docenić innych hodowców przez nie odrzucenie z hodowli psa o niespotykanych lecz korzystnych cechach jakimi są doskonała jakość i kolor włosa.

  W Polsce instnieje niestety pewna rezerwa środowiska kynologicznego do koloru sobolowo-mahoniowego airdale terriera. Mimo to warto w hodowli podtrzymywać tak długo jak jest to możliwe występowanie tego umaszczenia u airdale terriera.

  Do tej pory kolor mahoniowy występował u jamnika, pekińczyka, amerykańskiego cocker spaniela. Welsh terriery, airdale terriery, ogary polskie, bloodhoundy maja umaszczenie tzw. czaprakowe.

  Suka o imieniu Piccadilly's MORE BURNT TOAST zachwyciła mnie swoim kolorem i zapragnęłam nabyć jej potomka - suczkę Prima PASJĘ.

  Pasja nie była airdale terrierem sobolowo-mahoniowym, ale jest babką 3 suczek sobolowo-mahoniowych i występuje (tak jak jej mahoniowa mama) w ich rodowodach dwukrotnie ze strony ojca i mamy.

  14.09.2004 urodziło się 13 szczeniąt po: m: FRASZKA Poezja Ruchu
o: Mł Ch Pl EASY RIDER Poezja Ruchu. W tym miocie urodziły się 3 suczki w unikatowym kolorze sobolowo-mahoniowym:

MAHONKA Poezja Ruchu
MOCCA Poezja Ruchu
MIRACLE Poezja Ruchu

 

o: SHADOW OF AIRE Extra Specjal
 
DISTINCTIVE EXTRERIOR Raider`s Antania EASY RIDER
Poezja Ruchu
MAHONKA
Poezja Ruchu
(sobolowo-mahoniowa)
m: GORGEOUS DEARFAY Rader's Antania
o: Britham
PENDRAGON WRATH AMON
Prima PASJA
m: Piccadilly's
 MORE BURNT TOAST mahoniowa
o: JANEL'S Charli
 
BRITISH LORD
Aluzja
FRASZKA
Poezja Ruchu
m: VIVE LA POLOGNE Aluzja
 
o: Britham
PENDRAGON WRATH AMON
Prima PASJA
m: Piccadilly's
 MORE BURNT TOAST mahoniowa

  Hodowla sobolowo-mahoniowych airdale terrierów jest bardzo trudna. Takie nowo pojawiające się cechy można uzyskać tylko krzyżując wsobnie różne osobniki, tylko w taki sposób dokonuje się postęp hodowlany i ujawniają się zmienności genetyczne.

  Kynologia polska czeka na następne mohoniowo-sobolowe airdale.

  Do tej pory w Polsce pojawiły sie tylko w hodowli "Prima" i "Poezja Ruchu".

               Opracowano na podstawie tekstu Kazimierza Ściesińskiego.

 

STRONA GŁÓWNA